George Mason University

Approved Minutes of the Faculty Senate

September 13, 2000


Senators Present:  K. Alligood, K. Avruch, E. Blaisten-Barojas, D. Boileau, L. Bowen, B. Brown, L. Brown, P. Buchanan, J. Censer, S. Cheldelin, R. Coffinberger, R. Conti, R. Davis, S. deMonsabert, M. DeNys, R. Diecchio, R. Ehrlich, E. Elstun, P. Feerick, T. Friesz, K. Gaffney, D. Gantz, H. Gortner, E. Gunn, G. Hanweck, M. Holt, R. C. Jones, D. Kuebrich, C. Mattusch, J. Moore, R. Nadeau, L. Rikard, L. Rockwood, R. Rubenstein, J. Sanford, J. Scimecca, L. Seligmann, P. So, A. Sofer, P. Stearns, P. Story, C. Sutton, C. Thomas, P.Wilkie, J. Zenelis S. Zoltek, 


Senators Absent:  W. M. Black, R. Carty, T. Domzal, J. Flinn, M. Ford, M. Grady, L. Griffiths, K. Haynes, A. Kolker, M. Krauss, L. Lederman, A. Merten, L. Rigsby, S. Ruth, D. Struppa, H. Williams


Guests Present:  S. Beach, D. Bitler, J. Christensen , C. Herberg, E. Price, W. Rankin,   C. Secondo,  L. Schwartzstein,  P. Stearns


I.                   Call to Order

Chair Don Boileau called the meeting to order at 3:05 pm.


II.                Approval of Minutes


The Minutes of the May 3 Faculty Senate Meeting (with continuation on May 9,  2000) were approved.


III.               Announcements

Chair, D. Boileau announced the death of Joe Shirk; Chair, Music Department.  A moment of silence and a eulogy will be held at the next Facutly Senate Meeting.


The Faculty Senate of Virginia will meet on September 23 in Richmond with representatives from George Mason University attending. 


IV.              New Business

The slate of nominees was distributed via e-mail on August 30.  The Senate may nominate from the floor for all vacancies.  The following is the slate of nominess as revised on the Senate floor.


University Faculty Standing Committees:


Academic Appeals Committee:  (2 vacancies)

Continuing Members:  Whitney Shiner (CAS), Alan Christensen (CAS), R. Ruhling (GSE), Mary Lee Vance, (Provost Designee)

Elected:  Bob Nadeau, Suzanne Slayden


Academic Policies:  (3 senator vacancies)
Continuting Members:  Esther Elstun, (CAS) R. Chris Jones (CAS) 
Elected:  Pat Wilkie (SOM), Roberta Conti NURS), Pat Story (CAS)

Admissions Committee:  (2 vacancies)

Continuing Members:  Tom Brawley (CAS), Alok Berry (IT&E), Aliza  Kolker (CAS), Eddie Tallent (Provost Designee)
Elected:  Bruce Manchester (CAS), Steve Saperstone (CAS)

Athletic Council (2 vacancies – 1 senator needed)

Continuting Members:  Deborah Kaplan (CAS), Matthew Karush (CAS), Gerald Cook (Presidential appointee)

Elected:  Larry Rockwood (CAS), Jennifer Sherwin (SPP)


Effective Teaching Committee:  (3 vacancies – 1 senator needed)
Continuing Members:  Hugh Sockett (CAS, Karen Studd (IOA)
Elected:  Steve Ruth (SPP), Lisa Pawlosky (NURS), Alok Berry, (IT&E)


External Academic Relations (3 vacancies)

Continuing Members:  Ariela Sofer (IT&E), Charles Thomas (GSE)

Elected:  Larry Bowen (GSE), Don Gantz (IT&E), Jack High (PSOL)


Facilities Support Services and Library (4 vacancies all senators)

Continuing Members:  Stanley Zoltek (CAS)

Elected:  Pat Wilkie (SOM), Jerry Hanweck (SOM) Elizabeth Gunn (CAS), Hal Gortner (CAS)


Faculty Matters (3 vacancies all senators)

Continuing Members:  Joe Scimecca (CAS, Brack Brown (CAS)

Elected:  Martin DeNys (CAS), Jim Sanford (CAS), Sharon deMonsabert (IT&E)


General Education (8 vacancies, 4 two-year terms, 4 one-year terms)

Continuing Members:  none

The Provost will be adding 4 nominees to this committee.

Elected:  Anita Taylor (CAS) (2 yrs.), David Kuebrich (CAS) (1 yr.), Joe Scimecca (CAS) (1 yr.), Linda Miller (IOA) (2 yrs.), Robert Sachs (CAS) (l yr.), Hal Gortner (CAS) (2 yrs.), Rick Coffinberger (SOM) (2 yrs.), Rex Wade (CAS) (1 yr.)


Grievance (3 vacancies, 1 senator needed)

Continuing Members:  Alok Berry (IT&E), Jim Bennett (CAS)

Elected:   Paul So (CAS), Terry Friesz (IT&E), Joe Reed (CAS)


Johnson Center Policy Board (1 vacancy, 1 senator needed)

Elected:  Larry Rockwood (CAS)


Minority and Diversity Issues (3 vacancies, 1 senator needed)

Continuing Members:  Mark Hicks (IT&E), Bruce Manchester (CAS)

Elected:  Tojo Thatchenkery (SPP), Sylvia Sanchez, (GSE), Linda Seligmann (CAS)


Nominations (3 senators needed)

Continuing Members:  Bob Ehrlich (CAS), Richard Coffinberger (SOM)

Elected:  Larry Bowen (GSED), Richard Rubenstein (ICAR), Don Gantz (IT&E)


Organization and Operations (3 senators needed)

Continuing Members:  Estela Blaisten-Barojas (IT&E), Kevin Avruch (CAS)

Elected:  Phil Buchannan (SOM), Kathy Alligood (SOM), Cliff Sutton (IT&E)


NonTraditional and Interdisciplinary Programs (2 vacancies, 1 senator needed)

Continuing Members:  Molly Davis (CAS),  Nancy  Hanrahan  (CAS), Hung Nguyen (CAS)

Elected:  David Kuebrich (CAS), Robert Hawkes (CAS)


Salary Equity Study (1 senator needed)

Continuing Members:  Alok Berry (IT&E), David Wong (CAS), Elyse Lehman (CAS) (Provost Designee), Linda Miller (IOA - Provost designee)

Elected:  Kathy Gaffney (NURS)


Senate Secretary (1 senator needed)

Elected:  Lorraine Brown (CAS)


Technology Policy (4 vacancies, 1 senator needed)

Continuing Members:  None

Elected: Stanley Zoltek (CAS) (2 yrs.), Bob Nadeau (CAS) (2 yrs), Egon Verheyen (Robinson Prof.) (1 yr.), Jim Bennett (CAS) (1 yr.)


Virginia Senate Representatives (3 senators needed)

Elected: Esther Elstun (CAS), Don Gantz (IT&E), Hal Gortner (PUAF)


Writing Across the Curriculum (vacancies in GSE, NURS, SOM, SPP)

Continuing Members: Rick Davis (IOA), Sharon deMonsabert (IT&E),  Ashley Williams (NCC), Stanley Zoltek (CAS), Terry Zawacki (exofficio)

Elected:  Georgine Redmond (NURS), Leo Rigsby (GSE), Alison O’Brien (SOM), Jim Finkelstein (SPP) 


The Provost will be adding 4 nominees to the General Education Committee

V.         New Business

There is a question about jurisdiction of the grading system which needs to be resolved.

New members of the Board of Visitors will be announced on 14 September 2000.

Don Boileau announced that Jack Censer reported Rector Meese (BOV) passed the General Education framework.  The History Department and the College of Arts and Sciences propose to offer this to the faculty for implementation.  The BOV will not review syllabi.

There will be one meeting at another campus which will be voted on at the next meeting. 

The Faculty Senate will receive Equipment Trust Fund support from Joy Hughes. 

The meeting adjourned at 4:15 pm

Respectfully submitted,

Don Gantz


Faculty Senate


Return to Archives